Την Τρίτη 29/3 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση, στα πλαίσια του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού. Προσκεκλημένη ήταν η κυρία Διάνα Βουτυράκου διεθνούς φήμης επιστήμονας, με διακρίσεις σε παγκόσμιους διαγωνισμούς.

Η τιμή και η χαρά μας ήταν ιδιαίτερη, καθώς υπήρξε απόφοιτη του σχολείου μας. Η κ. Βουτυράκου είναι καθηγήτρια ρομποτικής, ιδρύτρια της ΜΚΟ " Unique Minds " και ερευνήτρια στον κλάδο του STEM. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές της Β΄ Λυκείου, θετικού προσανατολισμού με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Κεντρικό θέμα της παρουσίασης ήταν η Ρομποτική και η Βιοϊατρική.Η κ. Βουτυράκου ανέπτυξε τη σχέση των δύο αυτών επιστημονικών πεδίων και απάντησε με προθυμία στις ερωτήσεις των μαθητών.

diana1   diana2