Πρόγραμμα e-twinning 2019

Μια νέα αρχή για το σχολείο μας, όπου πραγματοποιήθηκε για πρώτη χρονιά το πρόγραμμα e twinning, Erasmus+ . Ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης και ανταλλαγής μαθητών και καθηγητών με σχολεία της Ευρώπης. Η συνεργασία έγινε με το ιστορικό σχολείο της Μαδρίτης IES Cervantes όπου δίδαξε ο μεγάλος Ισπανός ποιητής, Antonio Machado.Οι μαθητές που συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να εισαχθούν στη γλώσσα και στον πολιτισμό της χώρας συνεργασίας. Με την αμέριστη υποστήριξη των γονιών, και την καθοδήγηση των καθηγητών τους οι μαθητές έδειξαν τη δημιουργικότητά τους με ποικίλες κοινές δράσεις στην Ελλάδα και στην Ισπανία, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε με την παρουσίαση του προγράμματος που βρίσκεται παρακάτω.Η παρουσίαση έγινε την Τετάρτη 15 Μαΐου και ώρα 19.00 στο χώρο του σχολείου.

Σοφία Καρδάση, Φιλόλογος

Δείτε εδώ την παρουσίαση/αποτίμηση του προγράμματος

presentation etwinning pic