Η Διευθύντρια κ. Ελένη Δαμιανοπούλου για την Ομάδα Σινεμά 2017

omada cinema kentriki

1η ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Γνωστοποιήθηκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού που είχε διοργανώσει το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδας με θέμα: «Το παιδί θύμα του Ολοκαυτώματος». Η ταινία που δημιούργησαν οι μαθητές Μυρτώ Βέργου–Λυκουρέζου, Λουκάς Σαϊπάς, Ιωάννα Πολιτοπούλου και Ξανθίππη Δασκαλάκη με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού κ. Πέτρου Μούγιου και τη στήριξη της εκπαιδευτικού κ. Δέσποινας Μπακιρτζόγλου, πήρε την δεύτερη θέση στον διαγωνισμό και βραβεύτηκε. Αφορμή, για την ταινία που δημιούργησε η κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας, υπήρξε η φωτογραφία της μικρής αθώας Krystyna Trzesniewska, μιας 13χρονης Πολωνής που βρήκε το θάνατο στο Άουσβιτς. Οι μαθητές μας θα κληθούν να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνία! ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ , πάντα επιτυχίες και ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!

2η ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Με επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή της κινηματογραφικής  ομάδας του  σχολείο μας που συμμετείχε στον 3ο ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Η ταινία με τίτλο «ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗΣ» βραβεύτηκε  και είναι μέσα στις 8 καλύτερες ταινίες  μεταξύ των 172 άλλων ταινιών Γυμνασίων και Λυκείων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό. Η τελική κατάταξη και το βραβείο κοινού θα ανακοινωθούν την ημέρα της εκδήλωσης βράβευσης στην Αθήνα, στις 25 Μαΐου (στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, 12 το μεσημέρι). Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές Μυρτώ Βέργου, Λουκά Σαϊπά, Ιωάννα Πολιτοπούλου, Μαριαγάπη Ξυπολιά, Ξανθίππη Δασκαλάκη, Ροζαλία Λαδοπούλου, Δημήτρη Κούτρα, Πέλα Μέμμου και Θεοδώρα Κοτοπούλη που συμμετείχαν και οι οποίοι παρά το φορτωμένο τους πρόγραμμα επέλεξαν να επενδύσουν το χρόνο τους δημιουργικά και με ευαισθησία! Επίσης πολλά συγχαρητήρια στους συναδέλφους Πέτρο Μούγιο και Δέσποινα Μπακιρτζόγλου που ενέπνευσαν και καθοδήγησαν τους μαθητές μας! Αισθανόμαστε επίσης την ανάγκη να ευχαριστήσουμε τον Πρόεδρο της Εστίας Νέας Σμύρνης κ. Παπαδάτο για την βοήθεια και στήριξη που παρείχε στο εγχείρημά της ομάδας μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον προϊστάμενο και το προσωπικό του Οίκου Γαλήνης, στην ψυχολόγο Αθηνά Φύτρου και στην Ειρήνη Αγαπητού, καθώς και στους δεκαπέντε ενοίκους που συμμετείχαν στην ταινία!