ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 7ΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ «ΕΣΤΙΑ»

Ο Σύλλογός μας ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2004 μαζί με το 7ο Λύκειο που ιδρύθηκε στη θέση των Λυκειακών τάξεων που υπήρχαν μέχρι τότε.
Από το 2004 μέχρι και σήμερα είναι ένας ενεργός και δραστήριος σύλλογος που δεν παύει να προσπαθεί για την αναβάθμιση του σχολείου μας.
Ήταν πάντα δυναμικά παρών μαζί με όλη την υπόλοιπη σχολική κοινότητα σε κάθε επαπειλούμενο κλείσιμο του σχολείου μας. Μετά τη διασφάλιση της λειτουργίας του Λυκείου μας, οι προσπάθειες του συλλόγου μας κατευθύνονται προς τη βελτίωση των συνθηκών λειτουργίας του, με σκοπό να προσφέρει στους μαθητές μας ένα όσο το δυνατόν πιο ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον.
Ο Σύλλογός μας οργανώνει πολιτιστικές εκδηλώσεις και παράλληλα δίνει στους μαθητές την ευκαιρία να αναπτύξουν την προσωπικότητα και την δημιουργικότητά τους αλλά και την περαιτέρω κοινωνικοποίησή τους. Αυτό γίνεται πάντα σε συνεργασία με το σύλλογο διδασκόντων και τους μαθητές. Ο Σύλλογός μας συνεισφέρει έμπρακτα με τις ιδέες του, την εποικοδομητική κριτική του αλλά και με τη βοήθειά του, είτε αυτή είναι υλική είτε προσωπική εργασία των μελών του.
Θέλουμε να πιστεύουμε ότι οι προσπάθειές μας έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, γεγονός που προκύπτει από το ότι οι μαθητές μας νιώθουν όλο και περισσότερο το σχολείο τους σαν το σπίτι και τη οικογένειά τους.
Ο Σύλλογος Γονέων δεν είναι ένα τυπικό όργανο. Έχει έναν ουσιαστικό ρόλο που μόνο με τη βοήθεια όλων μας μπορεί να συνεχίσει να διαδραματίζει με επιτυχία. Καλούμε λοιπόν όλους τους γονείς να έρθουν κοντά στο σύλλογο και στα παιδιά μας. Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το σχολείο μας πρέπει να συνεχίσει να είναι παράδειγμα προς μίμηση. Ας δουλέψουμε όλοι μαζί για αυτό.
Το Δ.Σ. του συλλόγου είναι πάντα πρόθυμο για να επικοινωνήσετε μαζί του.

Μετά τις αρχαιρεσίες που έγιναν στο σχολείο μας, στις 10/2/15, το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου μας συγκροτήθηκε σε σώμα με την παρακάτω σύνθεση:

ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Βιβή Αποστολίδου

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ

Ευγενια Κονταρινη

210-9315481, 6976951125

Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Κατερίνα Ευθυμίου

210-9320197, 6978003899

ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Πηνελόπυ Μπρούμη-Μινώτου

2109355505, 6978557162

ΤΑΜΙΑΣ

Μαρία Δαμιανάκη

ΕΦΟΡΟΣ

ΆΒίκυ Ταμπουρά

ΜΕΛΟΣ

Μαρία Ευαγγελινού

Οι εκπρόσωποι στην Ένωση Γονέων του Συλλόγου μας είναι:

Κατερίνα Ευθυμίου

Ευγενια Κονταρινη

Βιβή Αποστολίδου

Το Δ. Σ. του συλλόγου μας συνεδριάζει κάθε 2η Τετάρτη του μήνα στις 8μ.μ. στην αίθουσα του συλλόγου. Οι συνεδριάσεις μας είναι ανοικτές για όσους επιθυμούν να τις παρακολουθήσουν. Η παρουσία σας είναι σημαντική για το έργο του συλλόγου και θα είναι τιμή μας να παρευρίσκεστε σε αυτές. Τα τηλέφωνα των μελών του Δ.Σ. είναι στη διάθεσή σας για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

.